Jesień jest tego roku bardzo dynamicznym i pracowitym dla nas okresem, z jednej strony kończy się stary projekt, z drugiej, od października rozpoczęła się kolejna edycja OWES i wraz z nią nowe możliwości dla potencjalnych beneficjentów naszej pomocy. Dziękując wszystkim za dotychczasową współpracę i zapraszając do kolejnej edycji OWES, wspomnijmy wyjątkowe wydarzenie, które było piękną klamrą spinającą ostatnie 3 lata projektu .

Jubileuszowe, 10. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej i towarzyszące mu Targi Podmiotów Ekonomii Społecznej, największe w regionie wydarzenie poświęcone ekonomii społecznej, które przyciągnęło setki osób.

Tort jubileuszowy.

Tegoroczne forum tematyką nawiązywało m.in. do solidarnego wymiaru ekonomii społecznej, której celem nadrzędnym jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna, także rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Nasi wspaniali prelegenci przybliżyli tematykę ekonomii społecznej w Unii Europejskiej, paneliści zaś przekonywali, iż zatrudnienie osób z niepełnosprawnością jest dobrą inwestycją społeczną.

Ander Etxeberria z Kooperatywy Spółdzielczej Mondragon (Hiszpania) – „Spółdzielczość i funkcjonowanie grupy Mondragon w Kraju Basków”

Wśród zaproszonych gości wystąpili m.in. Maciej Orłoś – dziennikarz nowych mediów, influencer, aktor, działacz społeczny, także Jan Mela – Prezes Fundacji „Poza Horyzonty”, podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii i pierwszy niepełnosprawny zdobywca obydwu biegunów w ciągu jednego roku. Szczególnie ten ostatni poruszył słuchaczy więc pozwolimy sobie przytoczyć skrót wystąpienia: „Nie znamy swojej siły póki nie pojawi się konieczność jej wykorzystania. Gdybym nie przeszedł wszystkich trudów, które mi się w życiu przydarzyły, nie uwierzyłbym, że ktoś taki jak ja może sobie z nimi dać radę. Mało tego – wyjść z tych upadków wzmocniony. Bywa tak, że siła doskonali się w słabości. Nie ma się co czarować – gdy walczymy o rzeczy wielkie, trzeba się liczyć z porażkami. Nie ma prostych dróg na szczyt. Gdy upadniesz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami. Dzięki temu, co wyciągnąłem z porażek i dzięki ludziom, którzy zainspirowali mnie do walki o swoje życie, udało mi się znaleźć w sobie siłę do zdobycia obu biegunów, paru innych szczytów czy mety maratonu, ale przede wszystkim zbudować przekonanie, że nie ma nierozwiązywalnych problemów, że na wszystko jest jakaś metoda. To nie ilość rąk czy nóg decyduje o naszej sile, ale nasze podejście do życia. Jak mawiał Scott Hamilton, jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie. A zmiany zazwyczaj niosą coś dobrego. Nie bójmy się ich”.

W ramach jubileuszowego 10. Kujawsko-Pomorskiego Forum Ekonomii Społecznej, podmioty ekonomii społecznej miały możliwość zaprezentować swoje produkty i usługi. Było wesoło, kolorowo i bardzo profesjonalnie.

Imprezie patronował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, zaś organizatorami byli: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu oraz Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Więcej informacji na stronie ROPS: http://www.forum.rops.torun.pl/category/aktualnosci/

Skip to content